Resim Bulunamadı

İki Bayram Arası Düğün Olur Mu?

14 Ağustos 2012
411 Kez Okundu
 • İki Bayram Arası Düğün Olur Mu?

  iki bayram arası düğün olur mu?

  2012 Ramazan bayramı 19 Ağustos tarihnde kutlanacak. 2 ay 10 gün sonra ise kurban bayramı zamanı geliyor. Eskiden beri insanlar arasında iki bayram arası düğün olmaz diye bir düşünce vardır. Genelleme yapacak olursak bu inanışa birçok aileler ve evlenecek çiftlerde inandığından dolayı genelde nikah ve düğünler kurban bayramı sonrasına kalıyor.

  dunya kadinlari olarak bizler iki bayram arası düğün olurmu sorusunun yanıtını merak eden tüm ziyaretçilerimiz için araştırdık ve bilgilerinize sunuyoruz.

  Dini açıdan bakılacak olursa iki bayram arası düğün yapmak; Halk arasında konuşulan bazı meseleler yarım ve yanlış anlaşılmıştır.
  Bunlardan birisi de “İki bayram arasında düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz” düşüncesidir.
  Şartlar ve imkânlar hazır olduğu zaman senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir.
  Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. “Nikâh şu gün caiz olur, şu gün caiz olmaz” diye bir şart yoktur.
  Bu meselenin aslına gelince, hâdise şudur: Bilindiği üzere, ramazan ve kurban gibi yıllık iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır.
  O da Cuma günü. Yani ramazan veya kurban bayramı cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; bu arada nikâh kıyma ile meşgul olunur da Cuma namazına yetişememe gibi bir tehlike baş gösterirse o saat içinde nikâh kıymak caiz olmaz.
  Çünkü bu saat içinde nikâhla meşgul olmak farz-ı ayn olan bir ibâdetin terkine sebep olmaktadır. Hayır yapalım derken, şerre sebebiyet verilmektedir.
  Fakat böyle bir sıkışıklığa meydan verilmeden cuma namazından bir müddet önce veya namaz kılındıktan sonra nikâh kıyılırsa pekala olur, bir mahzur da kalmaz.

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Dış Giyimde 3 Anahtar Kelime “Siyah, Bol, Asil”
  Dış Giyimde 3 Anahtar Kelime “Siyah, Bol, Asil”
  Dünyanın En Güzel Vücütlu 10 Kadını
  Dünyanın En Güzel Vücütlu 10 Kadını
  En Güzel Eşarp Tülbent Kenarları 2013
  En Güzel Eşarp Tülbent Kenarları 2013
  Tırnak Sertleştiriciler
  Tırnak Sertleştiriciler
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>