İki Bayram Arası Düğün Olur Mu?

0215ag3sxa 14 Ağustos 2012 0 - 405 Kez Okundu
İki Bayram Arası Düğün Olur Mu?

Bu bağlantılar ilginizi çekebilir :



iki bayram arası düğün olur mu?

2012 Ramazan bayramı 19 Ağustos tarihnde kutlanacak. 2 ay 10 gün sonra ise kurban bayramı zamanı geliyor. Eskiden beri insanlar arasında iki bayram arası düğün olmaz diye bir düşünce vardır. Genelleme yapacak olursak bu inanışa birçok aileler ve evlenecek çiftlerde inandığından dolayı genelde nikah ve düğünler kurban bayramı sonrasına kalıyor.

dunya kadinlari olarak bizler iki bayram arası düğün olurmu sorusunun yanıtını merak eden tüm ziyaretçilerimiz için araştırdık ve bilgilerinize sunuyoruz.

Dini açıdan bakılacak olursa iki bayram arası düğün yapmak; Halk arasında konuşulan bazı meseleler yarım ve yanlış anlaşılmıştır.
Bunlardan birisi de “İki bayram arasında düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz” düşüncesidir.
Şartlar ve imkânlar hazır olduğu zaman senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir.
Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. “Nikâh şu gün caiz olur, şu gün caiz olmaz” diye bir şart yoktur.
Bu meselenin aslına gelince, hâdise şudur: Bilindiği üzere, ramazan ve kurban gibi yıllık iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır.
O da Cuma günü. Yani ramazan veya kurban bayramı cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; bu arada nikâh kıyma ile meşgul olunur da Cuma namazına yetişememe gibi bir tehlike baş gösterirse o saat içinde nikâh kıymak caiz olmaz.
Çünkü bu saat içinde nikâhla meşgul olmak farz-ı ayn olan bir ibâdetin terkine sebep olmaktadır. Hayır yapalım derken, şerre sebebiyet verilmektedir.
Fakat böyle bir sıkışıklığa meydan verilmeden cuma namazından bir müddet önce veya namaz kılındıktan sonra nikâh kıyılırsa pekala olur, bir mahzur da kalmaz.

Bu yazıyı beğendiyseniz, bize katkıda bulunmak için soldaki beğen butonuna tıklayınız...


Yorum Bırakın »

Ping your blog, website, or RSS feed for Free arkadaşlık sitesi Çanakkale Haberleri zayıflama yöntemleri e bordro oyun hileleri alarm sistemleri arkadaş arıyorum diyet nasıl yapılır internetten para