Benlerin Zararları Nelerdir?

0215ag3sxa 02 Ocak 2013 0 - 522 Kez Okundu
Benlerin Zararları Nelerdir?

Bu bağlantılar ilginizi çekebilir :Yüzde ya da vücutta görünen benler bazen küçük olsa da sağlık açısından bazen büyük sorunlara yol açmaktadır. Benlerin yıkanması, ben aldırma, yada benlerin üzerinde oluşan kılları almak ciddi anlamda sağlığımızı etkilemektedir.

Benler deride bölgesel olarak değişim gösteren renklenmelerdir. Bu renklenme melanosit adı verilen ve melanin pigmenti üreten hücreler ile oluşur. Ancak bu doğal yapılardaki kayda değer değişikler, benlerin yerleşim yerlerine göre özellik göstermektedirler. Bir benin tehlike arz edip etmediğini anlamak için, genel olarak, bir haritası çizilmesi gereklidir. Öncelikle kalıtsal özellikler dikkate alınmalıdır. Eğer kişinin ailesinde rahatsızlık verecek derecede ben problemi olan veya önemli bir operasyon geçiren bireyler varsa, bu kişiler benlerine hassasiyet göstermeli, düzenli olarak kontrol ettirmelidir.

Bu kontroller genellikle, dermatoloji uzmanları tarafından dermatoskopik muayene ile yapılır. Benlere, dermatoskopi eksenleme denilen işlem yapılır. Benlerdeki bazı anormallikler çıplak gözle saptanabilecek duruma gelmeden önce de dermatoskopi ile daha erken dönemde saptanabilir. Örneğin sağ yarım tarafıyla sol yarım tarafın arasında, alt veya üst tarafında bir değişiklik var mı, ben de bir büyüme eğilimi bu eğilimde bir renk değişikliği var mı? Renk değişikliğindeki bir homojen değişme mi yoksa koyulaşarak artan bir değişiklik mi var, ben de bir kaşıntı ya da bir kanama var mı? Bu soruların bir veya bir kaçını evet diye cevaplamak, benin tehlikeli olduğuna işaret eder. Erken evrede ben kanseri, asimetrik, açık-koyu kahverengi veya siyah renk gölgelenmeleri içeren, keskin olmayan sınırlı bir lekedir. Benlere genel anlamda baktığımızda, kansere dönüşme oranları %1 ‘dir ancak doğuştan olan, büyük olan benler tehlike arz edebilirler.

Özellikle yaz ayları, benler açısından ayrı bir tehlike taşır. Benlerin, güneş içindeki UVA ve UVB ışınlarından etkilenerek, sayıları artar, yapıları bozulabilir ve kansere dönüşebilir. O nedenle güneşten her zaman korumamız gereken cildimiz, özellikle benli alanlarını daha büyük özenle korumalıyız.

Gelen Aramalar: kahverengi benlerin zararları,kıllı benler zararlımı

Bu yazıyı beğendiyseniz, bize katkıda bulunmak için soldaki beğen butonuna tıklayınız...


Yorum Bırakın »

Ping your blog, website, or RSS feed for Free arkadaşlık sitesi Çanakkale Haberleri zayıflama yöntemleri e bordro oyun hileleri alarm sistemleri arkadaş arıyorum diyet nasıl yapılır internetten para